Beton kırma

Beton kırma işi nasıl yapılır

Beton kırma işlemi birçok yapılarda tamamen ihtiyaç dahilinde yapılan işlemdir bu işlem halk arasında hıltı adı verilen makinelerle yapılmaktadır. 2.5 kg 5 kg 7.5 kg 11 kg 17 ve 32 kg lük elektrikli makinelerle yapıldığı gibi aynı zamanda hava ile çalışan makinelerde yapılmaktadır bu işlem çok yorucu ve betonun sadece kırılan kısmına değil aynı zamanda kırılan betonun yaklaşık 1 2 metre kadar etrafında ki betonun da titreşim nedeniyle zayıflamasına neden olmaktadır.

 

 Beton kırma işlemi günümüz inşaatlarında en son tercih olarak kullanılmakta olup daha az titreşim ve zarar veren karot makinesi veya kesme makineleri ile de uygulama yapılmaktadır tabi ki her zaman her yerde karot ve kesme makinesi kullanılamadığı için hilti ile beton kırma işlemi yapılmaktadır.

  Bu işlem son yıllarda yapı denetim firmaları tarafından da son çare olarak kullanılmakta olup kesinlikle tercih edilmeyen ve binaya zarar veren bir yöntem olarak kabul edilmektedir beton kırma işlemi yerine alternatifleri tercih etmelisiniz.